• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Het jongensuur voor Mark Rutte

28 november 2020 door Redactie Neerlandistiek Reageer

Boeken voor Mark Rutte (3)

Iedere week sturen neerlandici een boek aan Mark Rutte, met een begeleidende brief die uitlegt waarom hij dat boek moet lezen. Deze week een bijdrage van Yra van Dijk. Lees voor een toelichting op het project deze brief van hoofdredacteur Marc van Oostendorp.

Geachte Mark Rutte, 

Hoeveel scholieren zouden weten dat u historicus bent? Hoeveel ouders, die hun kinderen een bètaprofiel opdringen ‘omdat je daar zoveel mee kan’, weten dat u met een alfapakket op school toch al tien jaar de Baas van Nederland bent? Voor hen die denken dat je ‘niets’ kan met geesteswetenschappen, biedt uw loopbaan een belangrijke les. Een studie aan de faculteit waarin we bestuderen hoe mensen zichzelf en de wereld betekenis geven, is immers de best mogelijke voorbereiding om het land te besturen. Want door uw vak weet u als geen ander dat we het verleden nodig hebben om het ingewikkelde heden het hoofd te bieden. Dat nepnieuws en populisme gedijen onder een volk zonder geheugen.

Daarom zal u, naar ik aanneem, uw volgende minister van onderwijs nog eens uitleggen dat er ook op het VMBO behoorlijk geschiedenisles gegeven moet worden, vier jaar lang. En als uw collega dan opwerpt dat geschiedenis te ‘saai’ is, wijst u als ervaren maatschappijleerdocent hem of haar vast en zeker op de mogelijkheid het verleden te leren kennen via verhalen. De vragen van vandaag krijgen immers perspectief met literatuur van gisteren.

Zou uw huidige minister van Onderwijs, Arie Slob, weleens een roman hebben voorgelezen in zijn maatschappijleerlessen? Ik mag het hopen, want verhalen zijn per definitie een ingang tot burgerschap: een uitnodiging je te verplaatsen in het perspectief van een ander. Vooral wanneer je niet alleen maar verhalen kiest van witte mannen (zoals in 9 van de 10 gevallen op school nu nog gebeurt), bieden ze zicht op diversiteit. En zo ontwikkel je er empathie van, en het omgaan met een wereld vol verschillende mensen. Zo had ook een roman Arie Slob zijn politieke afgang kunnen besparen, toen hij teruggefloten werd door de kamer na zijn steun aan christelijke scholen die homoseksualiteit willen afwijzen. Had u de minister maar bijtijds een exemplaar van Het jongensuur in handen gedrukt. De paar uur die het kost om die novelle van Andreas Burnier uit 1969 te lezen, had hem kunnen behoeden voor de politieke en vooral menselijke flater die hij sloeg toen hij scholen toestond om sommige identiteiten af te wijzen.

Binnen enkele regels ben je als lezer van Het jongensuur al gegrepen door de strijdlustige 14-jarige Simone die de oorlog overleefde op onderduikadressen, ver van haar ouders. Na het ontroerende begin, waar het meisje na de bevrijding tegen krijgsgevangen Duitsers staat te schreeuwen, vol machteloze woede en angst na de vernietiging van haar hele vooroorlogse joodse wereld, neemt het verhaal een wending. Simones grootste zorg blijkt niet haar joodse identiteit, niet haar vermoorde familieleden, maar het feit dat ze een jongen is in een meisjeslichaam. Ze probeert het zwembad binnen te komen op het ‘jongensuur’, maar wordt betrapt en vernederd: ‘Je moet eruit’. Eenvoudige taal, die aankondigt waar het hier over gaat: er niet bij horen. Niet bij je gezin, waar je moeder je amper herkent na vier jaar. Niet in de onderduik, waar je leerde over de gereformeerde ‘haat voor alles wat warm en zelfs maar vitaal was’. Niet in Nederland, dat je lotgenoten heeft laten vermoorden, en het minst van alles in je lichaam: ‘Het verbaasde mij dat zoveel mensen een man waren in dit leven, en dat juist ik een meisje moest zijn’ (19).  Tegen wil en dank zou uw minister Slob sympathie hebben opgevat voor het eigenzinnige, dappere en eenzame kind, en kennis hebben opgedaan van andersheid. Het fragiele verhaal van Andreas Burnier mag in geen enkele schoolbibliotheek ontbreken. Nieuwe tijden vragen, zoals u als historicus weet, om oude inspiratiebronnen. Opdat er nooit meer in Nederlandse scholen klinkt:  ‘Je moet eruit’. 

Hartelijke groet, Yra van Dijk

Delen:

  • Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Opent in een nieuw venster) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Opent in een nieuw venster) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Boeken voor Mark Rutte

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Edwin Fagel • Ik antwoord de conducteur goedenavond

Ik antwoord de conducteur goedenavond
zoals ik amen antwoord op de hostie
ik volg de structuren van de samenleving
ik houd me aan de regels.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

SNOETJE

Een snoetje van ontroering, een snoetje van ontrouw.

Bron: Barbarber, september 1969

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

6 februari 2026: Towards New Horizons of Scholarly Publishing

17 december 2025

➔ Lees meer
28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

28 december 2025: Zesde editie van Winterzinnen

16 december 2025

➔ Lees meer
14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

14 januari – 6 maart 2026: Workshop Slimmer zoeken in Delpher

10 december 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1901 Pierre Boyens
sterfdag
1891 Jan Beckering Vinckers
1933 Johan Kern
1951 Jacoba van Lessen
2024 Erik Brus
➔ Neerlandicikalender

Media

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

Het verdwenen botje van Sint-Werenfridus

18 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

➔ Lees meer
Elise de Vos – Van alles de laatste

Elise de Vos – Van alles de laatste

17 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Waar komt al die literatuur vandaan?

Waar komt al die literatuur vandaan?

16 december 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d