• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Boekie over boekies

14 september 2020 door Marc van Oostendorp 7 Reacties

Stel dat je jongeren meer boeken wil laten lezen, wat doe je dan? Verplichten, zeggen sommigen. De Max Havelaar uit hun buurt houden en alles zo lollig mogelijk maken, zeggen anderen. Ik geloof dat Bas Steman de enige echte manier heeft gevonden: jongeren laten zien dat lezen een verrijking van het leven is.

Want dat lijkt me het enige echte argument voor leesbevordering. Niet dat je woordenschat of je concentratie of je empathie er door verbeteren, maar dat je met lezen een wereld betreedt die je op geen enkele andere manier kan betreden: die van andermans hoofd. Een wereld waar je bovendien in ieder geval in theorie zelf ook toegang toe hebt – want anders dan een film schieten of een game ontwerpen kan iedereen een boek schrijven. (Els Stronks noemde dat onlangs: leeskracht.)

Wat deed Steman, zelf neerlandicus én romanschrijver? Hij nodigde een aantal jaar geleden een paar maten van zijn zoon in 4vwo uit om samen een leesclub te beginnen. Het excuus was dat ze zo te zijner tijd beter voorbereid zouden zijn voor het eindexamen; de geheime agenda was om lezers van ze te maken.

In zijn vorige week verschenen Lekker boekie! beschrijft hij de bijeenkomsten van de club – hoe de jongens in het begin sceptisch waren, maar al door het eerste boek, Wij van Elvis Peeters, overtuigd raken. En hoe Sleman ze ondertussen de kneepjes van het close readen bijbrengt – onder het mom van het zoeken van paaseitjes.

Het is geen kinderachtige leeslijst die de jongens doorwerken: ook het gesmade Max Havelaar staat erop, net als De avonden, Lucifer en Karel ende Elegast. De jongens blijken elkaar ervan te kunnen overtuigen dat er zelfs aan een op het eerste gezicht ‘saai’ boek als De avonden heel wat te genieten valt.

Het is een aanstekelijk verhaal, al merkt Alex Boogers terecht op dat de jongens van deze leesclub Nescio wel allemaal wit zijn en een gegoede achtergrond hebben. Bovendien weet Sleman zijn contacten in het literaire circuit aan te spreken waardoor de club niet alleen met Boogers in contact komt maar zelfs Adriaan van Dis op bezoek krijgt. Aan de andere kant: je kunt wel meteen willen dat je ook een groepje jongens uit de Schilderswijk die nog nooit een schrijver hebben gezien aan Vondel krijgt, maar misschien is het goed om het op deze manier te proberen.

Hoe mooi en aanstekelijk het verhaal ook is, de vorm waarin Steman het gegoten heeft is wat wonderlijk. Het boek heeft de vorm van een verhaal met veel dialogen tussen de jongens, en uitgebreide beschrijvingen. De vraag daarbij is wie dan de doelgroep is. Volgens de flaptekst zijn dat in de eerste plaats ‘middelbare scholieren die de leeslijst zien als zinloos oponthoud’, maar waarom zouden zij dan wél ineens een boek lezen over de leeslijst?

Meer kans is er misschien bij ‘alle ouders met schoolgaande kinderen’ en ‘docenten die tegen dovemansoren over boeken spreken’, de andere twee groepen die de flaptekst noemt. Die volwassenen geeft Steman nuttige tips, al weet ik niet zeker of dat in de vorm van een verhaal had gemoeten, vooral omdat dit verhaal eigenlijk zelf vooral voor jongeren bedoeld lijkt. Daarbij komen de jongens van de leesclub niet echt uit de verf als personages.

Maar het is natuurlijk tegelijkertijd een beetje flauw om over zoiets te klagen. Je kunt alleen maar hopen dat meer vaders een groep jongens en/of meisjes om zich heen verzamelen om met hen boeken te lezen – en zo samen te ontdekken dat wie leest het leven rijker leeft, al is het maar vanwege de paaseitjes.

Bas Steman. Lekker boekie! Zo wordt lezen (weer) leuk. Nieuw Amsterdam, 2020. Bestellen bij boekwinkel Frits Hardeman

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Neerlandistiek voor de klas Tags: leesbevordering

Lees Interacties

Reacties

  1. Bas Jongenelen zegt

    14 september 2020 om 08:46

    Het boek is ook bij andere boekwinkels te bestellen, bijv. bij https://www.libris.nl/gianotten-mutsaers/zoek/?q=9789046827819

    Beantwoorden
    • Marc van Oostendorp zegt

      14 september 2020 om 09:47

      Joh!

      Beantwoorden
  2. Bas Jongenelen zegt

    14 september 2020 om 10:11

    Ja!

    Beantwoorden
  3. Wouter van der Land zegt

    14 september 2020 om 15:10

    Misschien inspireert het de filmbranche tot een romantische tiener-komedie, dan inderdaad met diverse cast. Meisje uit Haagse Schilderswijk raakt via boekenclub verslingerd aan literatuur. Dan komt haar droom uit: de hoofdrol spelen in een bewerking van Mariken van Nieumeghen voor het schooltoneel. Maar dan komt haar vader erachter en die verbiedt haar mee te doen.

    Beantwoorden
    • Ronald V. zegt

      14 september 2020 om 15:36

      Terwijl pa haar ouderwetsch met de roede geeft, komt het meisje erachter dat ze eigenlijk een transgender en lesbo is. Dan raakt ze via de roeivereniging verzeild in een crimineel milieu maar redt drugsverslaafden. Ze schrijft, aangemoedigd door haar eenzame oma. op wie ze uiteindelijk euthanasie pleegt nadat haar oma zich heeft bekeerd tot Witte Piet, een roman met veel jonge-meidenbargoens, over haar belevenissen en bovenal haar meest innige identiteit. Dat boek wordt verfilmd met de eeuwige Carice van Houten in de hoofdrol en ze wordt uitgenodigd door Femke Halsema om de binnenstad van Amsterdam te bekladden met citaten uit haar boek terwijl Femke plechtig beloofd om alle criticasters van die grote grootse roman voorgoed te muilkorven.

      Beantwoorden
  4. DirkJan zegt

    14 september 2020 om 16:20

    Goed initiatief van Bas Steman, stimulerend boekie. Ik zag op Twitter vorige week een berichtje voorbijkomen dat hij en zijn leesclub Nescio te gast waren in De Vooravond op tv. Ik heb het item nu even bekeken. Het was de eerste keer dat ik het programma zag.

    https://www.bnnvara.nl/devooravond/artikelen/boek-bas-steman-lekker-boekie

    Het duurt een klein kwartiertje en voegt nauwelijks iets toe aan wat ik in dit artikel heb gelezen (dus waarom tv kijken in plaats van lezen?), behalve dat Bas de leesbevordering voor jongeren niet meer (alleen) bij het onderwijs wil neerleggen, maar vooral bij de ouders, bij oma’s en opa’s. Hij spreekt liever van leesopvoeding dan leesonderwijs.

    Zelf heb ik me voor mijn kinderen ook ingespannen om ze te interesseren om goede boeken te lezen en de uitkomst was simpel: mijn zoon werd een enthousiaste lezer en mijn dochter niet. Waarom er verschil is, weet ik niet, ook andere karakters.

    Ik lees een stuk minder fictie de laatste decennia, ik geloof het onderhand wel al die preoccupaties van millennials en boomers, maar als tiener vond ik literatuur belangrijk en interessant, inderdaad, vooral om kennis te vergaren van de wereld, vooral van andere mensen, wat hen bezighield – vroeger en nu – wat ze voelden, wat hen bewoog, hoe ze dachten en leefden. Ik was uiterst nieuwsgierig en ik wist zelf nog amper wat van de wereld en wie ik was. En literatuur was toen in de jaren zeventig onder jongeren, onder een deel van de jongeren, ook een dankbaar gespreksonderwerp tussen geestverwanten op en na school. Je kon er uren over praten en filosoferen op jongenskamers. Zo leerde ik niet alleen lezen, maar ook ouwehoeren. Dat lezen is wat op de achtergrond geraakt, maar ouwehoeren over onder andere taal en boeken dat doe ik nog steeds, al is het nu vooral via mijn toetsenbord. 🙂
    _

    Bas Steman (Apeldoorn 1971) is ook schrijver en zijn laatste roman is getiteld Morgan, een liefde. Ik lees hierover ergens.

    “Bas Steman schreef een fascinerende autobiografische roman over de soldaat Morgan, iemand van wie hij sterk het gevoel had dat hij het zelf was. Was hij in een vorig leven de soldaat Morgan geweest, die omkwam bij de slag om Arnhem? Die zoektocht, daar is de roman een neerslag van …”

    Ik geloof niet in reïncarnatie, maar zou dan na mijn dood wel als John Lennon willen terugkeren op aarde.

    http://www.dejongenskamer.nl/varia99.htm#gun

    Beantwoorden
  5. Peter Neuwenhuijsen zegt

    16 september 2020 om 20:33

    Ik dacht dat ‘boekie’ een synoniem was van ‘stripboek’, dan wel ‘periodiek verschijnend blad met beeldverhalen’.

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Anouk Smies • Ik ben geen natuurlijk persoon

Elk antwoord dat niet uit het hart komt
heet geleende kennis en vervalt
Ik draag alleen bij
aan de wereld die ik verlang

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

FATUM

De hond drinkt uit zijn spiegelbeeld
het hele plasje leeg.
 

Bron: Barbarber, december 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

26 mei 2025: promotie Viorica Van der Roest

26 mei 2025: promotie Viorica Van der Roest

22 mei 2025

➔ Lees meer
25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

21 mei 2025

➔ Lees meer
21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

19 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1920 Cyriel Moeyaert
➔ Neerlandicikalender

Media

Memory, War and Translation

Memory, War and Translation

22 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Hogwarts naar Zweinstein

Van Hogwarts naar Zweinstein

20 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Verschenen: Romanreuzen

Verschenen: Romanreuzen

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d