• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Echte teksten? Welke teksten?

29 november 2019 door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

Begrijpend lezen is belangrijk

Door Joke Brasser

Je bent je als docent ongetwijfeld bewust van het belang van begrijpend lezen voor de ontwikkeling van je leerlingen. Onderzoek toont aan dat lesmethodes Nederlands onvoldoende bijdragen aan de leesontwikkeling van leerlingen. De methodeteksten zijn voorzien van vragen en oefeningen die niet gericht zijn op het begrijpen van de inhoud van de tekst, maar op het aanleren van een leesstrategie. Abma, schrijver van ‘Goed onderwijs begint met een goed curriculum’beargumenteert dat het oorspronkelijke tekstdoel komt te vervallen wanneer een tekst in een methode opgenomen wordt.  Als je als leerling bijvoorbeeld een informatieve tekst moet lezen om vragen erover te beantwoorden, is je leesdoel niet: je informeren, maar: het beantwoorden van vragen. Bovendien zijn leesteksten in methodes vaak versimpeld en ingekort. De auteurs van Geletterdheid en Schoolsucces stellen dat docenten voor goed leesonderwijs rijke teksten nodig hebben, die niet versimpeld zijn, aantrekkelijk geschreven zijn en goed opgebouwd. De leesmonitor onderschrijft deze conclusie en noemt ook het belang van het lezen van ‘volledige, authentieke teksten’.

Rijke teksten

Waar moet zo’n ‘rijke tekst’ dan verder aan voldoen om succesvol ingezet te kunnen worden in de les? Geletterdheid en Schoolsucces raadt het werken in thema’s aan. Dit biedt je als docent de mogelijkheid om verschillende soorten teksten van verschillende niveaus aan te bieden. De leerlingen lezen de teksten om zich te informeren. Ze bouwen woordenschat op en werken aan een kennisbasis over het gekozen thema. 

Bronnen en websites

Van de Jeugdbibliotheek tot de Digitale Bibliotheek voor de Nederlandse Letteren (DBNL) –  er zijn allerlei digitale bronnen voor poëzie, verhalen en romans. Bovendien zijn er websites die hieruit een voorselectie gemaakt hebben, zoals de tiplijst van de Jonge Jury, Leeskracht (voor het VMBO) en 4You, een selectie met zowel fictie als non-fictie speciaal voor zwakke lezers. Voor non-fictie kwam ik verder uit bij jongerenkrant 7Days of Nieuws in de Klas, die docenten en leerlingen toegang geeft tot volledige digitale edities van verschillende kranten.

Tekstenbank

Hoewel de boeken uit de jeugdbibliotheek ingedeeld zijn in een aantal thema’s zoals ‘adoptie en pleegkinderen’, ‘chicklit’ en ‘zielig’, blijkt het nogal arbeidsintensief te zijn om als (beginnend) docent een mooie thematische selectie hieruit te maken. Zeker als je deze selectie aan wilt vullen met bijvoorbeeld historische literatuur uit de DBNL of recente non-fictieteksten over hetzelfde onderwerp. Voor het primair onderwijs is een digitale tekstenbank beschikbaar waarin leesteksten, boeken en films op thema gesorteerd zijn en ingedeeld naar niveau. Voor het voortgezet onderwijs is er – bij mijn weten – nog geen toepassing die het gebruik van echte teksten in de klas op deze manier toegankelijk maakt.

Conclusie

Dit maakt het zeer arbeidsintensief voor de docent om steeds eigen selecties van teksten te maken, wat de inzet van echte teksten in de les belemmert. Idealiter zou de tekstenbank voor het voortgezet onderwijs databases van verschillende taalgebieden – bijvoorbeeld Project Gutenberg en de DBNL – per thema aan elkaar verbinden. Stel je voor dat je in een handomdraai een leeslijst kunt samenstellen over fantastische vertellingen met links naar bijvoorbeeld Kleist, Belcampo en Roald Dahl?

Regelmatige oproepjes op de Facebookgroep ‘Leraren Nederlands’ laten zien dat docenten behoefte hebben aan zo’n toepassing. Recentelijk vroeg iemand bijvoorbeeld naar leestips binnen het thema ‘klimaat’, wat een prachtig scala aan antwoorden opleverde; van Kinderen van moeder aarde tot Het tegenovergestelde van een mens. De Facebookgroep biedt in ieder geval een mooie tussenoplossing zolang er nog geen platform is dat deze teksten naar thema samenbrengt. Welke teksten gebruik jij in de klas? Waar en hoe heb je deze teksten gevonden?

Afbeelding: US Federal Government, Wikimedia

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Neerlandistiek voor de klas Tags: leesonderwijs, literatuuronderwijs

Lees Interacties

Trackbacks

  1. Leesvaardigheid en leesplezier sterk gedaald - Nieuws in de klas schreef:
    5 december 2019 om 13:21

    […] adviseert het gebruik van actuele en contextrijke teksten via Nieuws in de klas. In een artikel beschrijven zij dat de leesmotivatie toeneemt door authentieke bronnen te gebruiken. Teksten in […]

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Kees Spiering • Met schone lei

We zijn zo gezin als ’t maar kan —
toch loopt ze ver van mij. Verdriet
verslijt ze als kledij. Ons ontgaat
dat het kind geen capuchon draagt

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

DALENDE EEND

Een inval van herboren weelde,
het water schommelt diep onthutst,
een eend apart is klein van stuk,
zieltogend water zijn gemeente.
 

Bron: De Revisor, februari 1974

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

19 mei 2025

➔ Lees meer
10 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

10 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

19 mei 2025

➔ Lees meer
23 mei 2025: Nijmegen taalhoofdstad

23 mei 2025: Nijmegen taalhoofdstad

16 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1872 Johan van Dale
➔ Neerlandicikalender

Media

Verschenen: Romanreuzen

Verschenen: Romanreuzen

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De Vliegende Hollander. De Mythe bij Gerard Reve, Jef Last en Louis Ferron

De Vliegende Hollander. De Mythe bij Gerard Reve, Jef Last en Louis Ferron

12 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d