• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Perplexiteit als venster op de taal

13 juni 2017 door Marc van Oostendorp Reageer

Door Marc van Oostendorp

Een zin is een meerdimensionaal object. Hij bestaat uit woorden, die op hun beurt minstens twee dimensies hebben: een klankvorm (‘spruitje’) en een betekenis (‘klein groen koolachtig bolletje met een bittere smaak’). En die woorden staan ook nog eens in een bepaalde syntactische relatie tot elkaar. Als je naar een zin, een willekeurige zin, luistert, moeten je hersenen op al die verschillende niveaus – klank, betekenis, zinsbouw – aan de slag.

Daarover gaat een onderzoek van een groep Nijmeegse onderzoekers (full disclosure: een ervan is onze directeur op het Meertens Instituut) in het tijdschrift PLOS One.  De onderzoekers zeggen zelf in hun conclusie dat ze in dit artikel nieuwe bewijzen willen hebben laten zien voor een driedeling, maar in mijn ogen is dat helemaal het punt niet.  Dat die verschillende niveaus er zijn is nogal zó wiedes en al zo vaak gedemonstreerd dat het nauwelijks bewijs behoeft. Het artikel lijkt me vooral belangrijk als een demonstratie van een nieuw soort methode, waarin computermodellen en hersenscans worden gecombineerd.

Het probleem van hersenen is dat er sowieso de hele tijd van alles in gebeurt. Hoe weet je dan wat het betekent als bepaalde neuronen op een bepaald moment heel actief zijn? En vooral: hoe kom je er achter dat er inderdaad minstens drie verschillende informatiestromen verwerkt worden terwijl iemand naar een zin luistert?

Banaan

De onderzoekers bedachten hiervoor een slimme techniek: die van het meten van verrassing, of wat met een technische Engelstalige term perplexity wordt genoemd. Wanneer ik eerst sinaasappel en banaan heb gezegd, ben je verbaasder als ik vervolgens malversaties zeg, dan wanneer ik druiven zeg. In de informatietheorie is er een formule die dat kan uitdrukken (dat is die perplexity), en de onderzoekers in dit artikel zoeken dat uit door in een grote hoeveelheid teksten te kijken wat voor woorden relatief vaak bij elkaar in de buurt komen in teksten; en dan blijkt dat druiven vaker in de buurt van sinaasappel en banaan staat dan maleversaties.

Wanneer zoiets onverwachts gebeurt, veroorzaakt dat een schokje in je hoofd: er is even meer activiteit bij malversaties dan bij druiven.

Schokjes

Op die manier zijn de onderzoekers nu aan een tekstje gaan rekenen op drie manieren. Voor de semantiek namen ze de verschillende woorden. Hoe onverwacht is gegeven dat je deze klinkers en medeklinkers hebt gehoord de volgende klank? Hoe onverwacht is gegeven het feit dat je nu een voorzetsel en een bijvoeglijk naamwoord hebt gehoord het volgende werkwoord?

De schokjes komen op verschillende momenten in die drie dimensies wanneer iemand in een hersenscanner naar het tekstje zit te luisteren, en je kunt die vrij precies voorspellen. En zo konden de onderzoekers zien dat de drie informatiestromen die de tekst opleverde, in drie verschillende hersengebiedjes. Er was zelfs geen duidelijke overlap tussen de gebiedjes – uiteindelijk wordt al die informatie natuurlijk geïntegreerd, maar de schokjes van het onverwachte bereiken dat gebiedje kennelijk niet.

Relateren

Je luistert dus tegelijk naar de klank, naar de betekenis en naar de zinsbouw van een zin. Zoals gezegd: dat is op zich niet zo verrassend. Wél is de wijze fraai waarop de onderzoekers het hebben laten zien: door heel precies te rekenen aan de structuur van een tekst en die bevindingen te relateren aan wat ze zagen gebeuren in de hersenen van hun proefpersonen.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: computertaalkunde, hersenonderzoek

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Richter Roegholt • Tweekantigheid

Je weet niet meer hoe het nu verder gaat,
of zij wel ooit doorzichtig bij je was,
hoe zij de bakens, en wanneer, verzet.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

AVOND EN MORGEN IN NOVEMBER

Geen wolk, geen borden in een rek,
geen witte marmeren koninginnen:
een grijze nacht en wind en helderheid,
geen mist, geen licht. –
Des ochtends zon
boven de duinen, laag, rood, rond,
een non, een borst, een duif, een gouden ring,
een kap, een kalken nul op ruiten,
woorden, wellust, meid.

Bron: Spinroc en andere verzen, 1958

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

10 november 2025: Biografie op de bühne

10 november 2025: Biografie op de bühne

29 oktober 2025

➔ Lees meer
8 november 2025: Symposium ‘Polemiek en politiek rondom het tijdschrift Forum’

8 november 2025: Symposium ‘Polemiek en politiek rondom het tijdschrift Forum’

28 oktober 2025

➔ Lees meer
25 november 2025: Eerste bijeenkomst NLNU 25-26

25 november 2025: Eerste bijeenkomst NLNU 25-26

27 oktober 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1935 Willem van Toorn
1961 Jan Blommaert
➔ Neerlandicikalender

Media

Wat taal verraadt – met Freek Van de Velde

Wat taal verraadt – met Freek Van de Velde

3 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Charlotte Van den Broeck op de 42ste Nacht van de Poëzie

Charlotte Van den Broeck op de 42ste Nacht van de Poëzie

2 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Verschil Letterlijk en Figuurlijk

Verschil Letterlijk en Figuurlijk

1 november 2025 Door Arnoud Kuijpers 5 Reacties

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d