• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Kinderen denken dat een d een t is (maar niet andersom)

4 november 2015 door Marc van Oostendorp Reageer

Door Marc van Oostendorp


Je hoort als kind je ouders praten, je hoort ze allerlei klanken maken, en dan is het je taak om uit te zoeken wat er wel of niet toe doet – welk van al die duizenden subtiele verschilletjes belangrijk zijn in je taal en welke niet.

De k in kier is bijvoorbeeld licht anders dan die in koer. Je bent je daar misschien niet van bewust, maar dat is omdat het verschil onbelangrijk is voor het Nederlands. (Je kunt het wel navoelen: in kier plaats je je tong meer vooraan in je mond dan wanneer je koer zegt.) Het verschil komt door het verschil tussen de ie en de oe: de k is altijd meer naar voren voor een ie (kiek, quiche) dan voor een oe (koek, coupe, koets). Dat betekent dat we in het Nederlands niet twee woorden van elkaar onderscheiden doordat de een een kier-k heeft en de andere een koer-k.

Chinese baby’s

Anders ligt dat bij de d en de t: doen en toen, dof en tof en das en tas verschillen van elkaar in alleen dat ene subtiele onderscheid. Daar moet je dus beter op letten. En kinderen moeten dat ook leren.

Hoe doen ze dat? Daarover weten we nu weer wat meer nu Suzanne van der Feest en Paula Fikkert er een groot artikel over hebben geplaatst in het nieuwe nummer van het prestigieuze tijdschrift Phonology.


We wisten al dat kinderen als ze heel jong zijn al heel veel onderscheidingen kunnen horen – meer zelfs dan ze in hun moedertaal nodig hebben. Het leren van je moedertaal is voor een belangrijk deel het afleren van luisteren naar bepaalde klinken. Chinese baby’s horen wel een verschil tussen r en l, maar volwassenen niet meer.

Categorieën

Je leert dus wat ertoe doet, en bovendien leer je wat ertoe doet in categorieën onderscheiden. Het verschil tussen d en t is bijvoorbeeld eigenlijk een verschil in punten op een schaal. Voor beide klanken maak je dezelfde twee bewegingen – je zet het puntje van je tong ergens achter tegen en houdt de lucht even tegen, waarna je loslaat, en je laat je stembanden trillen – het verschil zit in hoe je die twee dingen op elkaar afstemt. Voor een Nederlandse d laat je eerst je stembanden trillen en maak je daarna de explosie, bij een t komen ze min of meer tegelijkertijd.

Hoeveel milliseconden er zitten tussen explosie en tril, dat is natuurlijk een doorlopende schaal. Zo hoor je het echter niet, noch hoor je eigenlijk ooit een klank die ‘halverwege’ tussen d of een t zit: een luisteraar hoort tot een bepaald aantal milliseconden een d en daarna een t. Ieder punt van de schaal wordt dus in een van de twee categorieën gestopt.

24 maanden

Het artikel van Van der Feest en Fikkert gaat over dat leren categoriseren. Ze hebben daarvoor twee groepen Nederlandse kinderen onderzocht: een groep van 20 maanden oud en een groep van 24 maanden oud. Dat is de leeftijd dat kinderen beginnen hun woordenschat op te bouwen. Voor iedere klank in ieder woord moeten ze dan bepalen welke klankeigenschappen ertoe doen en welke niet.

Kinderen van 20 maanden blijken dat nog niet in de gaten te hebben voor het verschil tussen d en t, maar kinderen van 24 maanden over het algemeen wel.

Das, das, das, tas

Van der Feest en Fikkert stelden dat vast in een aantal vernuftige experimenten. De basis was dit: een baby zat op schoot bij moeder – die een hoofdtelefoon had op zodat zij niets hoorde en haar kind dus niet bewust of onbewust kon beïnvloeden – te luisteren naar een stem die voortdurend das, das, das zei, terwijl ze ondertussen naar een plaatje keek. Op een bepaald moment raakt zo’n kind verveeld en kijkt weg. Als dat gebeurde, lieten de onderzoekers iets anders horen. Bas bijvoorbeeld, of tas.

Bij bas kijken kinderen dan over het algemeen opeens weer op, het verschil tussen b en d is kennelijk ook voor kleine kinderen al duidelijk genoeg. Maar de jongsten reageerden niet op tas. Ze hoorden het verschil waarschijnlijk wel, maar dachten dat dit er mogelijk niet toe deed.

Ons geheugen

Het is nog iets bizarder, want er was een asymmetrie in het gedrag van de grotere kinderen. Het effect was namelijk sterker bij das, das, das, tas dan bij tas, tas, tas, das. Er zit dus een asymmetrie tussen die twee klanken, die Van der Feest en Fikkert verklaren met een interessante theorie: een d is méér dan een t. Het soort coördinatie tussen tong en stembanden dat nodig is voor de t is de ‘gewone’, natuurlijke en eenvoudige gang van zaken (kinderen leren hem ook eerder zeggen, en alle talen hebben een t-klank, terwijl niet alle talen een d hebben); voor de d moet je dus iets bijzonders onthouden.

Wanneer je nu das, das, das, tas hoort, verwacht je het woord met die bijzonderheid, die dan ineens niet meer komt. Omgekeerd: wanneer je tas, tas, tas hebt gehoord, verwacht je alleen een explosie met de tong; dat er dan iets vreemds gebeurt met de coördinatie beschouw je als 24-maandige als een bijzaak.

In ander onderzoek is overigens vastgesteld dat d en t ook voor volwassenen op soortgelijke wijzen asymmetrisch zijn. Maar dat begint dus al op jonge leeftijd – een extra aanwijzing voor hoor taalklanken in ons geheugen zijn opgeslagen.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: fonologie, kindertaal, taalkunde, taalverwerving

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Inger Christensen • de reiger bestaat

en vruchtbomen bestaan en vruchten in de moestuin waar
abrikozenbomen bestaan, abrikozenbomen bestaan,
in landen waar de warmte juist die kleur
vruchtvlees voortbrengt die abrikozen hebben

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

Vertakt van ongeduld
kent hout maar een verlangen
zien liggen wat het voortbracht,
geen blad mag blijven hangen.

Bron: Vluchtige Verhuizing, postuum verschenen, 1975

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

13 november 2025: Letter en Geest-lezing: U wordt weggesleept

13 november 2025: Letter en Geest-lezing: U wordt weggesleept

10 november 2025

➔ Lees meer
24 november 2025: Herdenking veertigste sterfdag C. Buddingh’

24 november 2025: Herdenking veertigste sterfdag C. Buddingh’

10 november 2025

➔ Lees meer
21 november 2025: Trendsconferentie: Lezenswaardig – actuele perspectieven op lezen in het onderwijs

21 november 2025: Trendsconferentie: Lezenswaardig – actuele perspectieven op lezen in het onderwijs

5 november 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

Geen neerlandici geboren of gestorven

➔ Neerlandicikalender

Media

Een kantiaanse benadering van de oorsprong van taal

Een kantiaanse benadering van de oorsprong van taal

12 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De Sint-Nikolaasavond en Koning Willem II

De Sint-Nikolaasavond en Koning Willem II

9 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Dag van de biografie: Sander Bax

Dag van de biografie: Sander Bax

5 november 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d