• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Het excellente Kookboek van Doctor Carolus Battus uit 1593

5 december 2020 door Willem Kuiper 2 Reacties

Door Willem Kuiper

Afgelopen maandag 30 november 2020 stond er in de rubriek ‘Volkskeuken’ in de Volkskrant, deze keer van de hand van Onno Kleyn, een recept voor een 16de-eeuwse spinazie-omeletrol als hoofdgerecht voor 2 personen. Aan dat recept ging een laudatio vooraf op de heruitgave van een historisch kookboek, die de aandacht trok van mijn echtgenote. Sinds mijn neus reukblind geworden is en mijn tong smaakdoof, is mijn belangstelling voor eten en drinken niet meer wat het geweest is. Maar omdat zij bleef aandringen dat dit absoluut een boek voor mij was – volgens Onno Kleyn was het “huiveringwekkend goed” – besloot ik het haar voor Sinterklaas te geven.  De lokale Bruna werkte mee en zo kon zij vanavond dit excellente kookboek uitpakken.

Zelf had ik ondertussen even op Google Books naar mogelijk ander werk van deze Carolus Battus gekeken en was er zo achter gekomen dat hij de man was die de Hoogduitse Historia von Doctor Johann Fausten (1588) vertaald had als:

Dat was, gebiedt de eerlijkheid te zeggen, de andere helft van de reden om dit boek in huis te halen. Moet een hele interessante man geweest zijn, die Carolus Battus.

In de haast had ik de tijd en moeite niet genomen om op het internet te kijken hoe het boek eruit zag. Ik hield rekening met een paperback – het boek moest maar € 29,95 kosten – met een rug die net zo stijf was als de mijne. Maar toen mijn bestelling uit de kast gehaald werd en op de toonbank gelegd, zag ik dat het een écht gebonden boek was. En nadat het mijn beurt was om het boek vast te houden en in te kijken zag ik al snel dat Onno Kleyns “huiveringwekkend goed” een understatement was.

Daarom, geachte lezer met historische belangstelling, laat nu alles uit uw handen vallen en bestel dit boek voordat het uitverkocht is, want dit boek is veel meer dan een 16de-eeuws receptenboek, dit is een ‘totaalboek’,

Tot slot voor de aardigheid drie kleine recepten uit het begin van het kookboek van Battus om u te laten zien hoe de editeurs met de tekst zijn omgegaan:

11 HOERENSCHEETJES

Neem geroosterd witbrood, wijn, eieren, gember en suiker. Meng dit goed door elkaar, en bak koekjes ervan en een pan met boter. Rasp suiker erover en dien op.

12 GEKLOVEN NONNEN

Neem hardgekookte eieren, en doe de dooiers in een vijzel. Doe dan gebakken appel, kaneel en suiker erbij. Stamp alles goed fijn en doe deze vulling in de eiwitten. Bak ze in hete boter. Strooi vervolgens kaneel en suiker erover en dien op.

13 MERGPAP

Neem een pint verse melk, rijnwijn en twee lepels gezuiverde gesmolten merg. Doe hier geraspt witbrood bij en royall broodsuiker. Laat dit lange tijd zachtjes staan koken op gloeiende kooltjes tot het de juiste dikte heeft, en dien op.

Zo te lezen hield Carolus van zoet.

En nu als de wiedeweerga bestellen voordat u te laat bent!

Christianne Muusers en Marleen Willebrands (eds.), Het excellente kookboek van Doctor Carolus Battus uit 1593. Proef de smaak van de 16de eeuw. Met een bijdrage van Alexandra van Dongen. Boekverzorging Jelle Post. Gorredijk [Sterck & De Vreese] 2020, gebonden, 320 p, met facsimile van het origineel, zeer rijk geïllustreerd.  € 29,95.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel

Lees Interacties

Reacties

  1. Marleen Willebrands zegt

    9 december 2020 om 11:30

    Dank Willem Kuiper voor de complimenten met onze tekstuitgave! Op onze website battus.nl staat het diplomatische afschrift van het ‘Cocboeck’ (ed. 1593): https://battus.nl/Docs/Cocboeck-diplomatischcompleet.pdf.
    Battus’ ‘Warachtighe historie van doctor Johannes Faustus’:is in 2004 bezorgd door René Blankers in de DBNL: https://www.dbnl.org/tekst/bate002wara02_01/colofon.php .

    Beantwoorden
    • Willem Kuiper zegt

      9 december 2020 om 14:06

      Graag gedaan, Marleen Willebrands. De editie van René Blankers ken(de) ik. Zag dat de Duitse druk die Battus hiervoor gebruikte inmiddels gedigitaliseerd is. Ben wel benieuwd hoe Battus vertaald heeft. Moet ik toch eens naar gaan kijken.

      Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem Bilderdijk • Het Slavoonsch

Veracht, miskend, door domheid diep verstoten,
Vermengd, vervalscht met Wangrieksch en Latijn,
Kan ’t zoet Slavoonsch, uit Oosterlucht gesproten,
Wien kennis lust, niet onverschilig zijn.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

AVOND IN JUNI

De heldere lucht van de avond tilt het oudste blauw.
Twee paarden, grote pauwen schaduwen
elkaar, de nek gekruist, hun staarten ruisen.
De wei stijgt in zijn naderende einder, schrompelt
omhoog, mist valt het land te voet, de aarde krimpt,
het water, rimpelend, het laatst.
 

Bron: Uit de hoge boom geschreven, 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

30 mei 2025

➔ Lees meer
18 juni 2025: Da Vincilezing over dialecten en het ABN

18 juni 2025: Da Vincilezing over dialecten en het ABN

28 mei 2025

➔ Lees meer
12 juni 2025: Lezing over de Grand Tour

12 juni 2025: Lezing over de Grand Tour

28 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1853 Jeronimo de Vries
➔ Neerlandicikalender

Media

De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

31 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Taalbeleid in Nederland

Taalbeleid in Nederland

31 mei 2025 Door Marc van Oostendorp Reageer

➔ Lees meer
Luisteren naar dieren – met Bibi Dumon Tak

Luisteren naar dieren – met Bibi Dumon Tak

30 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d