• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Waar zijn de kleinkinderen van Natasja Froger (54) logeren?

29 maart 2020 door Redactie Neerlandistiek 9 Reacties

Door Ronny Boogaart

Euh, ja, ik heb de app van RTL Boulevard op mijn telefoon. Als je die opent, kleurt je hele scherm fel oranje, dus je moet daar in gezelschap een beetje mee oppassen. Ik zou er ook niet over begonnen zijn als ze daar niet regelmatig zo onhandig formuleerden. Neem nou dit bericht van 9 februari jl.

Natasja Froger (54) kan haar geluk niet op. Dit weekend waren al haar kleinkinderen logeren bij opa en oma Froger. 

Iedereen begrijpt wat hier staat, maar toch wringt er iets. Of eigenlijk twee dingen. 

In de eerste plaats wordt Natasja Froger ineens oma Froger, en je denkt toch even dat het dan over iemand anders gaat. Gezien de inhoud is dat niet waarschijnlijk, maar de formulering stuurt wel in die richting. Dat komt ook doordat opa en oma Froger aan het eind van de zin staan waar je nieuwe informatie verwacht. Als je de zin voor moet lezen, gaat dat de eerste keer gegarandeerd fout, want je legt dan automatisch de nadruk op opa en oma Froger, maar dan lijkt het net alsof we het nog niet over oma Froger hebben gehad en alsof de kleinkinderen dus niet bij Natasja logeren. 

Die indruk wordt versterkt doordat in de tweede zin de formulering haar kleinkinderen waren logeren wordt gebruikt. Dat is een wonderlijke constructie, met een heel eenvoudige vorm (bestaande uit het werkwoord zijn en een infinitief), maar een nogal specifieke betekenis, die ooit door Casper de Groot heel treffend ‘absentief’ is gedoopt. René is boodschappen doen betekent: René is er niet, en wel omdat hij boodschappen is gaan doen. Als je zegt 

Natasja kan haar geluk niet op. René is vissen

dan weet je zeker dat René niet thuis is en dat Natasja niet mee is gaan vissen. Net zo betekent Haar kleinkinderen zijn logeren dat die kleinkinderen er niet zijn, dat ze ‘uit logeren’ zijn. Lekker rustig, zo zonder de kleinkinderen. Fijn voor je, Natasja, dat ze bij opa en oma Froger logeren zijn. O nee, sorry.

Het bericht combineert dus twee verschillende perspectieven. Na de eerste zin, en door het gebruik van ‘haar kleinkinderen’, kijken we met Natasja mee. Maar die kleinkinderen zijn, getuige een begeleidende foto van Instagram, gewoon bij Natasja dus om het gebruik van de afwezigheidsconstructie te begrijpen moeten we vanuit de thuissituatie van de kleinkinderen kijken, of vanuit het perspectief van hun ouders. En dat geldt eigenlijk ook al voor die benaming opa en oma Froger, die niet zo makkelijk van Natasja zelf afkomstig kan zijn.

Onhandig, maar wel interessant: als een interpretatie wordt opgeroepen die duidelijk niet de bedoeling van de schrijver van het bericht is, dan weet je vrij zeker dat je te maken hebt met een betekenisaspect van de formulering. 

Een paar weken geleden hadden ze er nog zo eentje toen ze in de app meldden dat de zanger van Rowwen Hèze met een solo-album ‘op de proppen’ komt. Ik realiseerde me toen dat de uitdrukking ‘op de proppen komen’ hier niet alleen iets onverwachts uitdrukt, maar ook iets ongewensts. De formulering wekt in elk geval niet de indruk dat de zanger veel tijd en  aandacht aan zijn album heeft besteed. Dat wil RTL-Boulevard vast niet zeggen, dus dat zou dan deel zijn van de betekenis van ‘op de proppen komen’. Met deze formulering zit volgens mij echt niemand op dat solo-album te wachten. Een beetje zoals op Instagram met je kleinkinderen op de proppen komen.

Dit stuk staat ook in het nieuwe nummer van Vaktaal

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: pragmatiek, syntaxis, uitdrukkingen

Lees Interacties

Reacties

  1. van Os zegt

    31 maart 2020 om 17:47

    Wat jammer zo’n verminkte tekst: “Als je de zin voor moet lezen”. Houd het nou gewoon op: “Als je de zin moet voorlezen”.

    Beantwoorden
    • Scharroo zegt

      31 maart 2020 om 20:37

      Dit fenomeen komt heel vaak voor. Men zou dit eens onder moeten zoeken.

      Beantwoorden
      • Mignon zegt

        1 april 2020 om 19:21

        Hahaha! U bent een kluitje! Dat ver gaat, ried/t dat wat?

        Beantwoorden
  2. M. Helder zegt

    31 maart 2020 om 21:13

    Ik lees zojuist iets soortgelijks in een overlijdensadvertentie:
    ” Liesbeth heeft zich jarenlang ingezet voor de stichting Hoofdzaak om […] mogelijk te maken. Wij zijn haar zeer erkentelijk voor de integere wijze waarop Liesbeth onze stichting een gezicht heeft gegeven.”
    Ook hier wringt het wat, in de laatste zin. Gebruikelijk zou zijn “Wij zijn haar/Liesbeth […] wijze waarop zij […]”.
    Het kan wel, eerst het pers. vnw. en dan de naam, maar in andere zinsconstructies. Bij eerste beschouwing heb ik de indruk dat het pers. vnw. dan onderdeel van een bijzin moet zijn.”Toen hij gedwongen thuis zat, ging Jan schrijven” bijvoorbeeld.

    Beantwoorden
  3. M. Helder zegt

    31 maart 2020 om 21:55

    En warempel nog eentje, uit dezelfde krant:
    “[…] sonate van Giuseppe Tartini. Volgens de componist had in een droom de duivel Giuseppes viool geleend en […]”.

    Beantwoorden
  4. Mignon zegt

    1 april 2020 om 07:46

    Ik begrijp waar u op doelt: het gaat om wat hoort: goegemeentedoel, naar ik denk. Niet mensen die hoogstaand met taal omgaan: u, ja, want ik meen dat taal mag als het virtuoos is, en niet zoals u meent!

    Beantwoorden
  5. Marie-Antoinette Wassenaar zegt

    1 april 2020 om 08:00

    In een droom had de duivel Giuseppe’s viool geleend / de duivel had in een droom van Giuseppes zijn viool geleend.

    Beantwoorden
    • Mignon zegt

      1 april 2020 om 19:31

      Ik denk dat mensen zogezegd niets kunnen van taal die denken dat taal moet. Taal is virtuoos, maar wordt gebruikt om zich te bedienen van gemeen, plaatsen die niet hoeven, naar ik denk, als je beseft dat het gewoon is, wat ieder vindt, niks om te schrijven, huis en tuin!

      Beantwoorden
      • Mignon zegt

        1 april 2020 om 19:37

        O, sorry, ik zag wat laat hetgeen ik dacht te schrijven. De reactie was bedoeld voor ieder, niet degeen die Giuseppes chrijft…

        Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

J.H. Leopold • Ik ben een zwerver overal

Men zoekt zich en men raakt elkander kwijt,
men volgt met vreugde en ontvlucht in spijt,
men twist en ruziet en is ontevreden
en weer verzoend en alles zonder reden.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

19 september 2025: Laatzomer Conferentie NDN

19 september 2025: Laatzomer Conferentie NDN

22 juni 2025

➔ Lees meer
2 juli 2025: Boekpresentatie ‘Een nieuw geluid’

2 juli 2025: Boekpresentatie ‘Een nieuw geluid’

21 juni 2025

➔ Lees meer
26-29 juni: Dichters in de Prinsentuin 2025

26-29 juni: Dichters in de Prinsentuin 2025

18 juni 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1774 Matthijs Siegenbeek
1872 Jacobus Heinsius
➔ Neerlandicikalender

Media

Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt

Hoe je taal maakt en hoe taal je raakt

22 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De structuur van wetenschappelijke artikelen

De structuur van wetenschappelijke artikelen

21 juni 2025 Door Marc van Oostendorp 1 Reactie

➔ Lees meer
Het culturele landschap van Frits van Oostrom

Het culturele landschap van Frits van Oostrom

19 juni 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d