• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Franse voornamen in de Franse tijd

10 december 2019 door Gerrit Bloothooft Reageer

Voornamendrift 46

Gerrit Bloothooft en David Onland


Figuur 1. De gezamenlijke procentuele populariteit van Jean, Pierre, Jacques, Henri en Guillaume.

De uitgebreide voornamenbank zal het komend jaar de populariteit van een voornaam vanaf 1790 laten zien. Die periode omvat ook de tijd tussen 1795 en 1814 toen Nederland onder Franse invloed stond en vanaf 1810 zelfs deel van Frankrijk was. Dat zou invloed kunnen hebben gehad op de populariteit van Franse voornamen. En ja, de totale populariteit van Jean, Pierre, Jacques, Henri en Guillaume (figuur 1) ziet er in die tijd opmerkelijk uit.

Je zou kunnen denken dat onder Franse invloed Franse voornamen mode werden, maar dat was helemaal niet het geval. Er is direct vanaf 1790 sprake van een sterke daling in populariteit, die zelfs eerder begon (we laten dat niet zien omdat de gegevens voor 1790 minder precies zijn, maar de tendens is er). Dat zou kunnen duiden op snel groeiende anti-Franse sentimenten in de laatste decaden van de 18e eeuw bij de bevolkingsgroepen die eerder Franse voornamen kozen.

Ingewikkeld is de kortdurende piek in de periode 1811-1814. Daar zou de Franse administratie debet aan geweest kunnen zijn. De burgerlijke stand is in 1811 door de Fransen geïntroduceerd en de geboorteakten werden in de eerste jaren vaak met de hand in het Frans opgesteld. En net zoals de pastoor een voornaam in gelatiniseerde vorm in het doopboek opschreef, zou een ambtenaar de voornaam in de Franse versie geschreven kunnen hebben. Die dan later ook zo in de door ons gebruikte huwelijksakten werd overgenomen. Maar al snel, en zeker na 1814 werd de akte voorgedrukt in het Nederlands en verdween deze ambtelijke voorkeur weer. Na 1815 werden Franse namen eerst nog maar weinig gekozen, met voor jongens een geleidelijk herstel tot 1920, waarna de neergang van de betrokken vijf namen nu echter vrijwel volledig is.

Er is weinig verschil tussen jongens en meisjes in de populariteitsontwikkeling tussen 1790 en 1820. Figuur 2 laat dat zien voor de gezamenlijke populariteit van Jeanne (meest populair), Marie, Jacqueline en Anne. Ook voor hen een snelle daling en een klein piekje tussen 1810 en 1814. De geleidelijke stijging tussen 1830 en 1950 komt op conto van Marie en Jeanne. De latere modepieken zijn van Jacqueline (rond 1965) en Anne (rond 1995, met piekje na het gelijknamige liedje van Herman van Veen).


Figuur 2. De gezamenlijke populariteit van Jeanne, Marie, Jacqueline en Anne.

Franse voornamen zijn (nog steeds) vooral in het zuiden en in het bijzonder zuidelijk Limburg te vinden. Figuur 3 laat de verspreiding, gezamenlijk voor Jean, Pierre, Jacques, Henri en Guillaume zien gedurende de periode 1780 -1830, figuur 4 voor Jeanne, Marie, Ja(c)queline en Anne, met in Zeeuws-Vlaanderen, Brabant en vooral Zuidelijk-Limburg de sterkste aanwezigheid. Maar ook de chique hofstad Den Haag (en omgeving) scoort hoog. Daarnaast de provincie hoofdsteden Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Arnhem (met Montferland, Nijmegen), Utrecht, Haarlem, en de havenplaatsen Harlingen, Den Helder, Harderwijk, Kampen, Amsterdam (met het Gooi), Rotterdam, Vlissingen. De huidige verspreiding van deze vijf namen is in de voornamenbank te vinden.


Figuur 3. De verspreiding van de gezamenlijke populariteit van Jean, Pierre, Jacques, Henri en Guillaume over Nederland tussen 1780 en 1830 (als percentage per gemeente, terwijl gemeenten zijn afgebeeld naar de situatie in 2007).

Figuur 4. De verspreiding van de gezamenlijke populariteit van Marie, Jeanne, Ja(c)queline en Anne over Nederland tussen 1780 en 1830 (als percentage per gemeente, terwijl gemeenten zijn afgebeeld naar de situatie in 2007).

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Naamkunde Tags: Franse tijd, voornamen, Voornamendrift

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Kees Spiering • Met schone lei

We zijn zo gezin als ’t maar kan —
toch loopt ze ver van mij. Verdriet
verslijt ze als kledij. Ons ontgaat
dat het kind geen capuchon draagt

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

DALENDE EEND

Een inval van herboren weelde,
het water schommelt diep onthutst,
een eend apart is klein van stuk,
zieltogend water zijn gemeente.
 

Bron: De Revisor, februari 1974

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

21 juni 2025: J.H. Leopold-lezing

19 mei 2025

➔ Lees meer
10 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

10 juni 2025: Lezingenmiddag Indische Letteren

19 mei 2025

➔ Lees meer
23 mei 2025: Nijmegen taalhoofdstad

23 mei 2025: Nijmegen taalhoofdstad

16 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1872 Johan van Dale
➔ Neerlandicikalender

Media

Verschenen: Romanreuzen

Verschenen: Romanreuzen

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

25. alkalommal rendezték meg a Magyarországi Néderlandisztika Napját

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
De Vliegende Hollander. De Mythe bij Gerard Reve, Jef Last en Louis Ferron

De Vliegende Hollander. De Mythe bij Gerard Reve, Jef Last en Louis Ferron

12 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek 1 Reactie

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d