• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Brief van WOinActie aan de Commissie Onderwijs van de Tweede Kamer

1 juli 2019 door Redactie Neerlandistiek 2 Reacties

Door WO in Actie

Aan de Commissie Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van de Tweede Kamer,

WOinActie heeft met zorg kennis genomen van het rapport Van Rijn en de plannen van de minister OCW die zijn gebaseerd op de aanbevelingen uit dit rapport. Als actiegroep die werknemers en studenten van alle veertien universiteiten verenigt willen wij de Commissie Onderwijs er op wijzen dat de eventuele implementatie van deze plannen alle wetenschappen zal schaden, niet alleen alfa/gamma/medisch maar ook bèta/technisch. Met deze brief verzoeken wij u met klem daarom stelling te nemen tegen de implementatie van de plannen van de minister, en wel om de volgende redenen:

1. De verwevenheid der wetenschappen is de afgelopen decennia zo groot en ingrijpend geworden, dat de verschuiving van middelen (van alfa/gamma/medisch naar bèta/technisch) het gehele huis der wetenschappen schade toebrengt. Juist nu hebben we alle wetenschapsgebieden – van geesteswetenschappen tot technische wetenschappen – hard nodig om de complexe maatschappelijke uitdagingen het hoofd te bieden. Zo bestuderen scheikundigen samen met ethici de consequenties van nieuwe chemische substanties waarvan er jaarlijks duizenden bijkomen. Taalkundigen doen samen met informatici onderzoek naar betere modellen voor taalverwerking in de kunstmatige intelligentie. Neuropsychologen doen samen met biologen en medici onderzoek naar het menselijk brein. En sociologen werken met bouwkundigen aan de ruimtelijke ordening in een dichtbevolkt land als Nederland. WOinActie stelt daarom dat alle wetenschappelijke disciplines adequaat moeten worden gefinancierd om de zo vruchtbare en maatschappelijk zo belangrijke samenwerkingen tussen de wetenschapsgebieden te laten bloeien. Dit wordt ook onderkend door de vele bèta- en technische wetenschappers die de petitie “Bèta-wetenschappers tegen bezuinigingen in andere wetenschapsgebieden” hebben ondertekend.
        Het is precies deze poldersamenwerking tussen de wetenschappelijke disciplines waar Nederland zo vermaard om is, en die nu met één pennenstreek het gevaar loopt afgebroken te worden. Deze samenwerking zal onder grote druk komen te staan indien de voorgestelde maatregelen van de minister worden geïmplementeerd en zal in veel gevallen verdwijnen, iets waarvan de wetenschappelijke gemeenschap zich pas na vele jaren zal kunnen herstellen. U, onderwijscommissie, kunt dit voorkomen.

2. Daarnaast is onlangs door de Tweede Kamer een onderzoek gestart naar de toereikendheid van het macrobudget voor het hoger onderwijs. WOinActie zou met klem willen verzoeken eerst de resultaten van dit onderzoek af te wachten alvorens bekostigingsbeslissingen te nemen die zulke grote gevolgen hebben.

3. De verschuiving van middelen betekent een verhoogde druk op studies als Neerlandistiek, Econometrie, Duits en Huisartsengeneeskunde, om maar enkele te noemen. Er is een groot tekort aan afgestudeerden in deze studies. Bij wie kunnen we terecht als er straks geen huisarts meer te vinden is, geen leraar Nederlands of Duits, geen Riagg-psycholoog, en geen econometrist?
Er is door meerdere partijen berekend dat de implementatie van deze plannen tot een verlies van circa 2000 fte zal leiden in deze studies, wat neerkomt op minimaal 2000 ontslagen. Terwijl het hier gaat om opleidingen tot beroepen waar een groot tekort aan is, en die ook anderszins een belangrijke bewezen bijdrage aan de Nederlandse wetenschap en samenleving hebben. Bovendien zullen de beloften aan studenten aangaande het verbeteren van de onderwijskwaliteit met de voorgestelde maatregelen teniet worden gedaan in deze disciplines.

Kortom, de implementatie van het rapport Van Rijn is slecht voor het Nederlandse onderwijs, slecht voor de Nederlandse (kennis)economie, slecht voor de Nederlandse wetenschap, en slecht voor de Nederlandse samenleving als geheel.

Met hoogachting,

WOinActie

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: Van Rijn, wetenschapsbeleid, WO in Actie

Lees Interacties

Reacties

  1. Wouter van der Land zegt

    1 juli 2019 om 14:15

    Het spel is op de wagen! Maar nog wat onwennig: Dit is geen actietekst: ‘WOinActie heeft met zorg kennis genomen van het rapport Van Rijn en de plannen van de minister OCW die zijn gebaseerd op de aanbevelingen uit dit rapport. Als actiegroep die werknemers en studenten van alle veertien universiteiten verenigt willen wij de Commissie Onderwijs er op wijzen dat de eventuele implementatie van deze plannen alle wetenschappen zal schaden, niet alleen alfa/gamma/medisch maar ook bèta/technisch.’

    Misschien zoiets:

    ‘Er voltrekt zich een ramp voor het hoger onderwijs. Wanneer de nieuwe kabinetsplannen doorgaan, zullen er 2000 banen verdwijnen bij studies zoals Nederlands, Huisartsengeneeskunde en Economie. De opbrengst van deze bezuiniging wordt vervolgens doorgesluisd naar betastudies. Dit mag niet doorgaan. Daarom hebben we de actiegroep WOinActie opgericht.’

    Beantwoorden
  2. DirkJan zegt

    1 juli 2019 om 17:57

    Ik vind het ook geen sterke brief, maar daar zal het niet van afhangen, ook niet van verdere acties. Het gaat erom of partijen binnen de coalitie de aanbevelingen van Van Rijn nog fundamenteel bij gaan stellen.

    Het debat is geweest en na een vluchtige blik op Twitter kan ik niet zeggen wat daar nu precies uit is gekomen. Wat was de kern en het resultaat van het debat van vandaag?

    Beantwoorden

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Willem Bilderdijk • De Noordsche taal

U, Zustertaal der echt Germaansche spranken,
Uit eenen wel met de onze voortgevloeid,
U vlieten ook mijn Nederlandsche klanken;
Herbloei ook gy, als onze rank herbloeit!

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

PAAR ONTMOET

Ik zie zijn hand ligt in
de holte van haar rug
verlangend naar haar bil.
Is het een paar?

Het is een steen.
Ik breng hem naar mijn oor,
beluister zijn verhaal,
hij zwijgt of hij het weet.

Bron: Het zinrijk, 1971

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

28 mei 2025: Zwagerman-biograaf Maria Vlaar

28 mei 2025: Zwagerman-biograaf Maria Vlaar

25 mei 2025

➔ Lees meer
Online (zomer)cursus Dutch for Reading Knowledge

Online (zomer)cursus Dutch for Reading Knowledge

24 mei 2025

➔ Lees meer
31 oktober 2025: Nedersaksisch symposium

31 oktober 2025: Nedersaksisch symposium

23 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1873 Cornelis de Vooys
1921 Wim Ornée
➔ Neerlandicikalender

Media

Huldeprogramma Cees Klapwijk

Huldeprogramma Cees Klapwijk

25 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Memory, War and Translation

Memory, War and Translation

22 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Hogwarts naar Zweinstein

Van Hogwarts naar Zweinstein

20 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d