• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Johannes stelt zich anders voor

7 februari 2019 door Gerrit Bloothooft Reageer

Voornamendrift (35) 

Door Gerrit Bloothooft en David Onland

Johannes staat tot 1989 te boek als de populairste babynaam voor jongens. Dat zegt de bevolkingsadministratie. Maar in de praktijk stelt Johannes zich meestal helemaal niet zo voor. Laten we eens kijken hoe Johannes echt door het leven ging. De populariteit van de belangrijkste roepnamen van Johannes als eerste voornaam vanaf 1940 staat in figuur 1. Die is zelden Johannes, maar vooral Jan, Joop en Jo, later Hans, Jos, John, Johan naar gelang de mode van de tijd.  Steeds vaker is het ook een andere naam die nog wel met een J begint – zodat er geen conflict is in de initiaal – maar niet noodzakelijk van Johannes is afgeleid. Ongerelateerde roepnamen met een andere beginletter kunnen van een volgnaam zijn afgeleid (in 6,5% van de gevallen) of helemaal geen relatie hebben met de officiële naam (5,5%).

Figuur 1. De populariteit van de belangrijkste roepnamen van alle 34.514 mannen met de officiële eerste voornaam Johannes in het roepnamencorpus. J* betekent overige roepnamen die met een J beginnen, bij anders is dat laatste niet het geval. Voor de duidelijkheid zijn de curven gebaseerd op 5-jaarlijkse gemiddelden

Maar 14% van alle Johannessen die in 1940 geboren zijn, gaf begin 21ste eeuw als roepnaam Johannes op. Van de recenter geborenen is dat nog maar 5%. Jan is de traditionele roepnaam van Johannes, maar de populariteit daarvan daalde gelijk met die van Jan als officiële voornaam. In absolute zin is hier sprake van een dubbele daling: als officiële naam daalde de populariteit van Johannes van 8% tot 0,5% van alle jongens tussen 1940 en 2005 (figuur 2), daarboven daalde de roepnaam Jan nog eens van 40 naar 6%. Wat in absolute aantallen een daling betekent van 3,2% naar 0,0025%.

Figuur 2. Populariteit van Johannes als eerste voornaam voor jongens in de basisregistratie personen.

Deze ontwikkeling geldt ook voor de kortste vorm Jo en het als verkleinvorm daarvan afgeleide Joop (van Jo-pje). Een andere roepnaam is van oudsher Hans, maar die heeft rond 1960 een modepiek gekregen.

John is een typisch na-oorlogse modenaam en heeft als roepnaam voor Johannes een top rond 1970. Die populariteits-ontwikkeling van John  zie je zowel in de roepnaam als wanneer John door ouders aan de burgerlijke stand wordt doorgegeven (figuur 3). Mode laat zich op gelijke wijze zien, ook al daalt het aantal Johannessen sterk over deze periode. Mode  blijkt een onafhankelijke factor te zijn.

Figuur 3. De populariteit van John als roepnaam van Johannes (rood) en als officiële eerste voornaam (groen, geschaald tot gelijke oppervlakte). 5-jarig gemiddelden.

Ook Johan is een oudere roepnaam, maar de populariteit als roepnaam is toch behoorlijk anders dan die van de officiële voornaam (figuur 4). Dat kan er aan liggen dat Johan Cruijff (Hendrik Johannes) vanaf 1964 decennia lang in het voetbal actief was en mogelijk in de roepnaam werd vernoemd.

Figuur 4. De populariteit van Johan als roepnaam van Johannes (rood), en de populariteit als officiële eerste voornaam (groen, geschaald tot gelijke oppervlakte). 5-jarig gemiddelden.

Na 1970 hebben veel roepnamen van Johannes alleen de eerste letter gemeen. Dat zijn Joost, Jeroen, Jeffrey, Jurgen, Joris en nog veel andere namen. Ze zijn niet van Johannes afgeleid, maar de drager houdt wel vast aan de initiaal. In 2005 was ook dat laatste voor 35% van de roepnamen niet meer het geval.

Roepnamen van Johannes (ongeacht de positie in de voornaam) met een frequentie groter dan 9 (in ons totale bestand) staan in tabel 1. De namen zijn afleidbaar van Johannes of beginnen met een J. Ongerelateerde roepnamen zijn niet opgenomen. Het zijn allerlei segmentaties en spellingsvarianten, en buitenlandse vormen met naast de al genoemde John (Engels), Jean (Frans), Iwan (Russisch), Yan (Bretons), Juan (Spaans), Jens (Deens),  Johann (Duits), Ian (Schots). Die worden blijkbaar meer bij de tijds gevonden.

Tabel 1. De roepnamen van Johannes (aantal>9, op totaal 32.776). Rood zijn namen met een J die niet van Johannes zijn afgeleid.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel, Naamkunde Tags: voornamen Johannes roepnaam

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

P.N. van Eyck • Le poète et la muse

Mijn broeders, nu ook hier de scheemring zwijgt,
Gij wéét het wel: ons aller eerste lied
Was ’t broos verhaal van een gedroomde kus.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Agenda

2 oktober 2025: Symposium ‘Podium veur de Streektaol’

2 oktober 2025: Symposium ‘Podium veur de Streektaol’

2 juni 2025

➔ Lees meer
20 juni 2025: De wereld van Johan de Witt

20 juni 2025: De wereld van Johan de Witt

1 juni 2025

➔ Lees meer
10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

30 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1904 Theo Weevers
sterfdag
1973 Catrien Ypes
➔ Neerlandicikalender

Media

Get ready with… Heile van Beersel

Get ready with… Heile van Beersel

3 juni 2025 Door Remco Sleiderink Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

31 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Taalbeleid in Nederland

Taalbeleid in Nederland

31 mei 2025 Door Marc van Oostendorp Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d