• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

Houd Nederlands in Amsterdam!

27 september 2018 door Marc van Oostendorp Reageer

Door Marc van Oostendorp

Wat is er in Amsterdam aan de hand? Twee weken geleden werden we opgeschrikt door de mededeling dat aan de VU de opleiding Nederlands te weinig studenten lijkt te trekken, maar vorige week kwam er al even verontrustend nieuws van de UvA.

De decaan van de Faculteit voor Geesteswetenschappen, Fred Weerman lijkt in een opiniestuk in Folia naar aanleiding van de commotie te pleiten voor het opheffen van de opleiding Nederlands. Hij ontkent eerst expliciet dat zoiets de bedoeling is (‘dat is aan de UvA niet aan de orde’), om dan in de rest van het stuk de lezer met zachte hand te leiden naar de conclusie dat het toch zal gebeuren en dat dit ook een goede ontwikkeling zou zijn. In plaats van een vak als Nederlands zou er een ‘brede bachelor’ kunnen komen. Dat is dan tegelijkertijd een mooie aanleiding om de lerarenopleiding voor Nederlands ook voor andere studenten open te stellen.

Het is een opiniestuk en dus niet meteen beleid. Weerman is een bedachtzaam man. Maar het feit dat een dergelijke opinie door een decaan naar voren wordt gebracht op een moment dat er discussie is over de opleiding, geeft te denken.

Liberal arts

De oorzaken voor de crisis moeten niet in het onderwijs worden gezocht, of in de verengelsing van de universiteit, betoogt Weerman. Ze is internationaal, of, zoals hij het noemt, ‘globaal’. Als argument geeft hij dat hetzelfde gebeurt in de “Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Australië” – allemaal landen in de Engelstalige wereld. Je zou het feit dat dit het referentiekader ook kunnen zien als een teken dat de verengelsing wel heel diep is ingedaald.

Het opmerkelijke is dan ook weer dat er in diezelfde Engelstalige wereld, een trend is die juist wegvoert van ‘brede bachelors’. De ultieme brede bachelor in Amerika is het zogeheten liberal arts college, waar je een beetje natuurkunde, een beetje geschiedenis, een beetje Grieks en een beetje Engels krijgt; precies dat liberal arts college doet het helemaal niet meer zo goed, omdat studenten kiezen voor gespecialiseerdere opleidingen in de techniek of de economie. Dit lijkt me niet het juiste moment om hier dan wel zulke opleidingen te beginnen.

Ononderhandelbaar

De Universiteit van Amsterdam is al lang de grootste opleiding Nederlands van Nederland, en ook wetenschappelijk is het altijd een centrum van het vak geweest. Weerman mag dan zeggen dat taalkunde en letterkunde als yin en yang zijn (‘Dat die disciplines in één opleiding zitten komt, tja…, omdat dat zo gegroeid is’ ), maar daar werd door menige hoogleraar Nederlands aan de UvA uit de generatie van vlak voor Weerman anders over gedacht.

Het is toch ondenkbaar dat je straks in de hoofdstad van Nederland geen Nederlands meer kunt studeren omdat er nu eenmaal ‘globaal’ een ontwikkeling is waar we niks aan kunnen doen? Zelfs zonder heel nationalistisch te zijn,  kun je toch niet serieus overwegen de studie van eigen taal en cultuur in de culturele hoofdstad te vervangen door een ‘brede bachelor’?

Zoiets is toch hopelijk ononderhandelbaar voor de decaan, nota bene zelf een neerlandicus?

Ik hoop dat ik het te somber zie. Dat ik me vergis, dat het stuk een grap is of een provocatie van Weerman. Ik dacht tot nu toe dat het allemaal wel goed zou komen, maar sinds ik dat stuk van die Amsterdamse decaan las, begin ik me wel zorgen te maken.

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: opleiding

Lees Interacties

Laat een reactie achterReactie annuleren

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

P.N. van Eyck • Le poète et la muse

Mijn broeders, nu ook hier de scheemring zwijgt,
Gij wéét het wel: ons aller eerste lied
Was ’t broos verhaal van een gedroomde kus.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

’S NACHTS BUITEN

Het slapen bezig horen in het water,
de struiken zien door wimpers van de nacht,
naar de konijnen tussen bomen staren.

Zij kijken met hun rode oog mij aan.
Het onbegrijpelijke slapen door
de slaap heen overwogen op gevaar. 

Bron: Enkele gedichten, 1973

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

2 oktober 2025: Symposium ‘Podium veur de Streektaol’

2 oktober 2025: Symposium ‘Podium veur de Streektaol’

2 juni 2025

➔ Lees meer
20 juni 2025: De wereld van Johan de Witt

20 juni 2025: De wereld van Johan de Witt

1 juni 2025

➔ Lees meer
10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

10 juni 2025: Frits van Oostrom – Oudfries en omstreken

30 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

sterfdag
1978 Jan Bormans
2021 Remco Ekkers
➔ Neerlandicikalender

Media

Get ready with… Heile van Beersel

Get ready with… Heile van Beersel

3 juni 2025 Door Remco Sleiderink Reageer

➔ Lees meer
De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

De postkoloniale podcast met Martin Bossenbroek

31 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Taalbeleid in Nederland

Taalbeleid in Nederland

31 mei 2025 Door Marc van Oostendorp Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
 

Reacties laden....
 

    %d