• Door naar de hoofd inhoud
  • Skip to secondary menu
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Neerlandistiek. Online tijdschrift voor taal- en letterkunde

Neerlandistiek

Online tijdschrift voor taal- en letterkundig onderzoek

  • Over Neerlandistiek
  • Contact
  • Homepage
  • Categorie
    • Neerlandistiek voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal

De wereld van !!1!

24 februari 2016 door Marc van Oostendorp

Door Marc van Oostendorp


Soms kan een taalverschijnsel ineens in je bewustzijn doordringen. Het is er al lange tijd geweest, je moet het al vaker hebben gezien, maar je hebt er nooit aandacht aan besteed, tot er een tweet voorbijkomt die een wereld voor je opent. Dat gebeurde mij gisteren:

@Schellevis ga eerst maar eens over echt belangrijke dingen schrijven!!1!

— Huub Bellemakers (@HuubBellemakers) 23 februari 2016

Het gaat natuurlijk om die !!1!. Ik had het verschijnsel de weken ervoor al vaker gezien, en ook al wel begrepen wat het betekende:

U zond in… https://t.co/CCoDSjIKSP via @TPOnl AGE SHAMING!!11!1! *in my safe space* (op de wijs van In the Ghetto)

— Annabel Nanninga (@ANanninga) 15 februari 2016

Hoe je zoiets zonder uitleg begrijpt is op zich een raadsel; het vereist een soort kennis van de aggressief-ironische cultuur die grote delen van de sociale media kenmerkt. Wie heel boos is, typt graag heel veel uitroeptekens achter elkaar!!!! Wie nóg bozer is verliest daarbij af en toe de beheersing, en laat de shift-toets los. In dat geval verschijnt er een 1, want die zit (op qwerty-toetsenborden) onder het uitroepteken.

Wie boze internetters wil persifleren, schrijft daarom expres zoiets als !!1!. En dat is wat veel mensen op het internet graag doen, andere mensen op het internet persifleren.

Affijn, dat bleek nog maar het begin.
Ik besloot eens wat navraag te doen naar het gebruik hiervan. Het is namelijk heel moeilijk om !!1! op te zoeken op het internet omdat (1) je niet precies weet welke combinatie van enen en uitroeptekens je moet intoetsen, en (!) leestekens door zoekmachines vaak genegeerd worden.

Ik stelde daarom de vraag op Twitter of mensen eerdere vindplaatsen kenden, en daarop brak er een enorm kabaal uit. Huub Bellemakers, de twitteraar die mijn ogen had geopend, betrok er namelijk allerlei andere mensen bij die met elkaar begonnen te redetwisten over hoe oud dit fenomeen was: zeker ouder dan Twitter, en waarschijnlijk van rond de eeuwwisseling, uit de wereld van IRC (internet relay chat, een van de voorlopers van Twitter als eeuwigdurende open babbelbox) en online games.

In het Engels, zoveel is in ieder geval zeker, was de grap al in 2003 bekend genoeg om opgenomen te worden in de Urban Dictionary. Een artikel op Know Your Meme doet daar verslag van, en meldt ook meteen een vervolgdraai die aan de grap wordt gegeven: dat je de 1 gaat uitschrijven:

!!!1ONE!!!

of zelfs

!!!!ELEVEN!!!

In het Nederlands komen deze varianten ook voor, ook trouwens in vertaling en ook soms in het Duits, meestal gespeld als !!!1EINZ.

@vtijms @fonolog Die @ThE_ED en ik zijn al terug aan het kijken tot halverwege jaren 90.. n00b!!1!!EINZONE!!!!1!

— Bas Taart (@Bas_Taart) 23 februari 2016

Die vreemde spelling maakt de zoekterm meteen een stuk gemakkelijker te vinden.

Ondertussen had ik ook de wetenschap ingeschakeld. Gosse Bouma (Rijksuniversiteit Groningen) was zo vriendelijk wat zoekopdrachten voor met te doen in zijn ngram-tool, zodat ik hier iets kan onthullen over de relatieve populariteit van verschillende spellingen met één 1:

3606 !!1!
2097 !!1!!
1230 !!!1!
1171 !!!1!!
590 !!1!!!
446 !!!1!!!
373 !!!!1!!
316 !!!!1!
203 !1!
201 !1!!
191 !!!!1!!!
172 !!1!!!!
157 !!!1!!!!
152 !!!!!1!!
91 !!!!!1!!!
87 !!!!!1!
83 !1!!!
82 !!!!1!!!!
80 ?!1!
59 !!1!!!!!
58 !!!!!!1!!
49 !!!1!!!!!
41 !!!!!!1!
40 ?!!1!

 

!!1! is dus de absolute winnaar en voelt voor mij ook het natuurlijkst aan, al kan ik niet goed verklaren waarom. Daar zal de toekomstige !!1!-ologie zich dus nog over moeten buigen.
Gosse wist ook nog te melden dat het gebruik van deze misspelling de afgelopen jaren wel wat lijkt te zijn toegenomen. Ik denk dat het betekent dat hij de laatste tijd steeds meer mainstream wordt; inmiddels kennelijk zo mainstream dat hij zelfs heren van middelbare leeftijd zoals mij bereikt.
Het is natuurlijk een heel curieus verschijnsel, waarvoor het moeilijk parallellen te vinden is in het verleden: een ironisch spelletje dat refereert aan de structuur van het toetsenbord, en dat dus alleen kan ontstaan in een cultuur waarin mensen eraan gewend zijn om sneller te typen dan goed voor ze is. Een Belgische twitteraar wist te melden dat het verschijnsel in Vlaanderen minder voorkomt, vermoedelijk omdat in het daar gebruikelijke (azerty-)toetsenbord de ! niet boven de 1 zit, maar boven de 8. !!8! heeft als nadelen dat de 8 visueel minder lijkt op het uitroepteken, maar ook dat de vorm minder kan leunen op het vergelijkbare spelletje in het Engels. In Duitsland (waar ze net als bij ons en in het Engelse taalgebied een QWERTY-toetsenbord gebruiken worden !!1! en kompanen weer wel gebruikt.)
Zoals uit bovenstaande tweet van Bas Taart blijkt, wordt er inmiddels in de krochten van het sociale internet tot diep in de jaren negentig gegraven naar attestaties van dit fenomeen. We houden u op de hoogte1

Delen:

  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn

Vind ik leuk:

Vind-ik-leuk Aan het laden...

Gerelateerd

Categorie: Artikel Tags: sociale_media

Lees Interacties

Reacties

  1. Ruud Hendrickx zegt

    24 februari 2016 om 11:29

    De ! zit onder de 8. Voor het uitroepteken hoef je de hoofdlettertoets niet in te drukken, voor de 8 wel.

  2. Emma Vanden Wyngaerd zegt

    24 februari 2016 om 11:45

    Voor arme azerty-gebruikers dan toch!

  3. Drabkikker zegt

    24 februari 2016 om 11:55

    Zit ook in de hoek van PWND (en varianten), wat van oorsprong een mistypsel van OWNED was door toedoen van de toetsnabijheid van de O en de P, maar gaandeweg juist de 'correcte' spelling is geworden.

  4. HC zegt

    24 februari 2016 om 12:23

    Zou je dit wel een "taalverschijnsel" noemen? Het blijft toch beperkt tot geschreven taal, of beter nog, iets "interpunctueels'. Het doet ook denken aan schrijfwijzen als "W8" voor "wacht". Die spelling is dan wel anders, verhipt als het ware, maar het gaat om hetzelfde woord, dezelfde inhoud, etc.

  5. Taalprof zegt

    24 februari 2016 om 14:19

    De inhoud is wel anders dacht ik. Het gaat er juist om dat je met die spelling een extra betekenis uitdrukt (bijvoorbeeld ironische weergave van exorbitante woede). Misschien vergelijkbaar met een smiley, maar dat zou ik geloof ik ook wel een taalverschijnsel noemen.

  6. Marc van Oostendorp zegt

    24 februari 2016 om 19:23

    Ah, juist. Nee, dan vervalt de grap helemaal, want als je moet gaan aannemen dat mensen in woede expres op de shift-toets (pardon: hoofdlettertoets) drukken, ben je wel snel uitgelachen natuurlijk.

  7. Antal zegt

    24 februari 2016 om 19:53

    zomg!

    (http://www.urbandictionary.com/define.php?term=zomg)

  8. Froukje zegt

    26 februari 2016 om 09:51

    Ik ken uit de mainstream krochten van de forumwereld (Fok!) ook wel mensen die het in real life uitspreken:

    Hahah lollereinz! Ipv het al meer gangbare Haha lol!

  9. Marc van Oostendorp zegt

    26 februari 2016 om 14:10

    Het woord 'mainstream-krochten' is wat mij betreft het woord van deze dag!

  10. Willem zegt

    26 februari 2016 om 19:28

    Ook uit de wereld van het goede oude IRC: !@#$ ter vervanging van een serie uitroeptekens.

  11. Martin zegt

    26 februari 2016 om 19:37

    'zo mainstream dat hij zelfs heren van middelbare leeftijd zoals mij bereikt'. Het is toch 'zoals ik'(ben)?

  12. Unknown zegt

    26 februari 2016 om 20:34

    "Huub Bellemakers, de twitteraar die mijn ogen had geopend,…"
    Is HuubB oogarts of opticien of zoiets?
    Moet 't dan niet zijn: "die mij de ogen had geopend"?
    PeterK

  13. Marc van Oostendorp zegt

    26 februari 2016 om 21:54

    Nee hoor, 't hoeft niets anders te zijn dan wat het is.

  14. Anoniem zegt

    27 februari 2016 om 00:23

    zOMG

  15. Martijn zegt

    29 februari 2016 om 13:16

    Persifleren we hiermee mensen die af en toe de shift-toets loslaten? Ik zou eerder denken dat we mensen persifleren die voor ieder uitroepteken opnieuw de shift-toets indrukken (omdat ze denken dat het zo moet), en dat in hun frustatie af en toe met verkeerde timing doen (eerste de 1, of shift te vroeg loslaten). Dat lijkt misschien een technisch detail, maar het verschil is dat de persiflage niet alleen over beheersingsproblemen gaat, maar ook over gebrekkige computervaardigheden.

  16. Marc van Oostendorp zegt

    29 februari 2016 om 17:04

    Dit vind ik de reactie van de maand! Het bijbehorende vignet wordt binnenkort naar u toegestuurd!

Primaire Sidebar

Gedicht van de dag

Jan van Harten • Boeket

Na zijn heengaan bleef mijn moeder
goed verzorgd achter. Soms was ze druk
bezig om losse gedichten van mij
te lezen om ze daarna te verscheuren.

➔ Lees meer

Bekijk alle gedichten

  • Facebook
  • YouTube

Chris van Geel

FATUM

De hond drinkt uit zijn spiegelbeeld
het hele plasje leeg.
 

Bron: Barbarber, december 1967

➔ Bekijk hier alle citaten

Agenda

31 oktober 2025: Nedersaksisch symposium

31 oktober 2025: Nedersaksisch symposium

23 mei 2025

➔ Lees meer
26 mei 2025: promotie Viorica Van der Roest

26 mei 2025: promotie Viorica Van der Roest

22 mei 2025

➔ Lees meer
25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

25 mei & 21 juni 2025: Leidse Zang voor Kerk en Kroeg

21 mei 2025

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle agendapunten

Neerlandici vandaag

geboortedag
1920 Cyriel Moeyaert
➔ Neerlandicikalender

Media

Memory, War and Translation

Memory, War and Translation

22 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Van Hogwarts naar Zweinstein

Van Hogwarts naar Zweinstein

20 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
Verschenen: Romanreuzen

Verschenen: Romanreuzen

15 mei 2025 Door Redactie Neerlandistiek Reageer

➔ Lees meer
➔ Bekijk alle video’s en podcasts

Footer

Elektronisch tijdschrift voor de Nederlandse taal en cultuur sinds 1992.

ISSN 0929-6514
Bijdragen zijn welkom op
redactie@neerlandistiek.nl
  • Homepage
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Over Neerlandistiek
  • De archieven
  • Contact
  • Facebook
  • YouTube

Inschrijven voor de Dagpost

Controleer je inbox of spammap om je abonnement te bevestigen.

Copyright © 2025 · Magazine Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

  • Homepage
  • Categorie
    • Voor de klas
    • Vertelcultuur
    • Naamkunde
  • Archief
    • 10 jaar taalcanon
    • 100 jaar Willem Frederik Hermans
  • E-books
  • Neerlandistische weblogs
  • Jong Neerlandistiek
  • Frisistyk
  • Mondiaal Neerlandistiek
  • Over Neerlandistiek
  • Contact
%d